Tuesday, Dec 11th

Last update08:54:33 PM GMT

 • Create an account
  *
  *
  *
  *
  *
  Fields marked with an asterisk (*) are required.

Hz. Peygamberin Örnek Kişiliği ile ilgili Bilgimiz Zaman Geçtikçe Güncelleştirilebilir mi?

 • PDF

Günümüz insanı medya aracılığı ile her gün yeni değerlerle tanışmakta, adeta bir değerler bombardımanına tutulmakta, çocuk ve gençlerimize her gün yeni model/örneklemler sunulmaktadır. Bu nedenle Müslümanların biricik model/örneklemi olan Hz. Peygamber`in hayatını bilmeye, öğrenmeye ve anlamaya olan bugünkü ihtiyacı her zamandakinden çok daha fazladır. Sürekli örnek olmak veya öyle kalmak kolay değil, eğer Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Müslümanlar için örnekliğinin devam etmesini istiyorsak O’nu hem güncelleştirmek ve hem de gündemde tutmak zorundayız. Hz. Muhammed (s.a.v.)’in örnekliği yalnızca O’nun hakkında oluşturulan bilgi, sistematik bir incelemeye konu olduğu zaman devam edip gelişebilir.

Şimdi tekrar yazımın başlığına dönüp sorayım: Hz. Peygamber’in örnek kişiliği ile ilgili bilgimiz zaman geçtikçe güncelleştirilebilir mi? Eğer bu yapılırsa konu bağlamından koparılır mı? Ne yazık ki bazı insanlar Hz. Peygamber’in örnek kişiliğinin güncelleştirilmesinin konunun bağlamından koparılması veya Efendimize yabancılaşmak olarak algılamaktadırlar. Öyleyse Hz. Peygamber`in sünnetini güncelleştirirken izlememiz gereken yöntem ne olmalıdır? Bu bağlamda Hz. Peygamber`in sünnetini iki ayrı şekilde kategorize edebiliriz:

1. Unutmamak gerekir ki Peygamberimiz, yaşadığı zaman ve coğrafyada başka insanlar gibi yaşamını sürdürdü. Yani o, dönemindeki insanların yediği yemeklerden yedi, gündelik hayatında o kültürde kullanılan malzemeleri kullandı. Bu çerçevede bir örnek olsun diye belirtelim ki zamanın Mekke toplumunda yaşayan insanlar gibi Peygamberimiz de entari türünden elbise giydi; başka insanlar gibi o da yemeği elle yedi. Çünkü o günün ve o coğrafyanın şartları öyleydi.

2. Aynı zamanda o bir peygamberdi ve vahiy alıyordu. Kur’an’ı açıklıyor ve ona göre hayatını tanzim ediyordu. Bu nedenle dini ve ahlaki özellikleri ile bütün Müslümanlar için örnek bir kişiliğe sahipti. Bu bakımdan Hz. Peygamber’in söyledikleri ile yaptıkları arasında her zaman uyum olmuştur. O, telkin ettiği öğretiyi ilk önce bizzat kendisi tatbik etmiştir. Böylece insanlara öğrettiği dinin canlı bir modeli olmuştur.

Öyleyse Hz. Peygamber’i örnek almak demek O’nun gündelik yaşamından biçimsel olanları almak değildir. Bilakis Hz. Peygamber’i örnek almak, hayatından davranış modelleri çıkarmak, sahip olduğu ahlaki faziletleri hayata geçirmek, getirmiş olduğu dini anlayışı benimsemek ve ortaya çıkan hadiseler karşısında onun yaklaşımlarını örnek almaktır. Nitekim O’nun kişiliğini benimseyen çölün sert, kaba ve cahil insanları kısa zamanda dünyanın efendileri olmuşlardır. İşte bu noktada 21. yüzyılda yaşayan Müslüman için Hz. Peygamber’in kişiliği ifadesinin içinin doldurulması anlam kazanmaktadır.

 

Bizi Takip Ediyor musunuz ?

Biz neredeyiz ?

 • Gökkuşağı Mahallesi 1104. Sok. 19/24 Balgat - Çankaya - Ankara

 • Tel: (+90) 505 8894038

www.muhder.com